ТЕСТЪТ НА ЛИЗ БУРБО „КОИ ТРАВМИ ВИ ПРЕЧАТ ДА БЪДЕТЕ СЕБЕ СИ?“
Този тест ще ви помогне да идентифицирате своята основна детска травма и да разберете маската, зад която криете тази травма. След като усвоите това знание, ще разберете както себе си, така и останалите по-добре.
Според Лиз Бурбо, световноизвестната писателка, автор на 26 книги, които са продадени в близо 5 милиона екземпляра, създател на школата Слушай своето тяло, през далечната 1982 година и която е помогнала на огромен брой хора да направят конкретни промени във всекидневието си и да подобрят живота си, има пет вида травми, всяка от които отговаря на определен цвят. И ако човек има една, или повече от травмите, то той също така носи дадена маска, с която крие или компенсира травмата си.
Под всяка от описаните травми има посочени 8 твърдения. Ако 4 или повече на брой от твърденията се отнасят за вас, това сочи, че най-вероятно имате такъв тип травма.
След това ще намерите обяснение на причините за появата на вашата травма и препоръки какво да направите, за да я изкорените.
ТРАВМА: ОТХВЪРЛЯНЕ
МАСКА: БЯГСТВО
Прочетете твърденията. Ако 4 или повече на брой от тях се отнасят за вас, най-вероятно имате такъв тип травма.
1. Не се привързвам към предмети и материални неща.
2. Сексът не е важен за мен.
3. Често се чувствам малоценен.
4. Избягвам конфликти.
5. Мразя да привличам внимание към себе си.
6. Имам малко приятели.
7. Обикновено говоря малко.
8. Често витая в облаците.
Произход: Тази травма е настъпила в периода между зачеването на плода и навършването на първата година на детето. Детето не се е чувствало прието и одобрено от родителя си от същия пол и не е повярвало в правото си да бъде. Първият импулс на човек, който се чувства отхвърлен, е да избяга. Избягалият търси уединение, опитва се да не привлича вниманието към себе си. други смятат, че той е самотник „по природа“, и го оставят на мира и поради това той се чувства отхвърлен. Тъй като вярва, че е лишен от каквато и да е стойност, той подценява собствените си заслуги, не мисли, че може да бъде оценен, и следователно се стреми да разруши всички взаимоотношения, за да оправдае това убеждение. Друга характеристика на бягащия е перфекционизмът, да сгреши за него е равносилно на това да е „незначителен“ и да бъде отхвърлен заради това. Нервната му енергия му дава изключителна работоспособност. Освен това постоянната заетост му помага да се приземи в материалния свят и да повярва, че съществува.
Пътят към изцелението: Напомнете си, че не сте това, което правите! Ако овладеете този принцип, ще се чувствате добре относно себе си дори след като сгрешите; ще станете по-креативни и ще бъдете по-решителни и самоуверени. С течение на времето ще можете да заемете своето място в живота и да приемате критиката като нещо, което ви тласка да се развивате.
Травма: Изоставяне
Маска: Зависимост
Прочетете твърденията. Ако 4 или повече на брой от тях се отнасят за вас, най-вероятно имате такъв тип травма.
1. Често се интересувам от мнението на другите, преди да взема решение.
2. Понякога драматизирам различни ситуации, за да привлека внимание.
3. Имам внезапни промени в настроението: понякога съм в страхотно настроение и изведнъж рязко се чувствам много тъжен/депресиран.
4. Много се засягам, когато някой ми откаже нещо.
5. Избягвам хората, които ми се струват студени.
6. Често плача, когато мисля за проблемите и изпитанията си.
7. Обичам да флиртувам, приятно ми е да ме забелязват.
8. Лесно се привързвам и трудно се разделям.
Произход: Детето получава това нараняване между 1 и 3 годинки от връзката си с родителя от противоположния пол. На детето му липсва емоционално преживяване, отношението към него не е достатъчно топло или се различава от нуждите и очакванията му. Зависимият е ужасен от самотата и изпитва големи затруднения да „функционира“ сам. Необходимостта от привличане на внимание го подтиква да драматизира и да заема позицията на жертва, така че да бъде съжаляван. Той лесно се привързва към обкръжението си, много е приятен в общуването и знае как да съпреживява, но използва проблемите на другите, за да привлече вниманието към себе си. Той има жизнена нужда да бъде подкрепен в решенията си, тъй като подкрепата за него означава, че го обичат. Емоционалните му състояния са като влакче в увеселителен парк.
Пътят към изцелението: Нуждаете се от вниманието на другите, за да се почувствате обичани. След като осъзнаете това, постепенно ще се научите да формулирате желанията си, без да се оплаквате и без излишни очаквания. Като започнете да разпознавате разликата между „харесване“ и „обич“, можете сами да взимате решения, да се примирявате с разногласия и да спрете да търсите внимание, за да се почувствате обичани.
Травма: Предателство
Маска: Контрол
Прочетете твърденията. Ако 4 или повече на брой от тях се отнасят за вас, най-вероятно имате такъв тип травма.
1. Ако очакванията ми не се изпълнят се разочаровам много.
2. За мен е важно да покажа на какво съм способен.
3. Мразя лъжите и малодушието.
4. Опитвам се да предвиждам събития, за да държа ситуацията под контрол.
5. Предполагам какво очакват другите от мен, за да ми е по-лесно да им въздействам.
6. Моите убеждения са много твърди и обичам да убеждавам другите.
7. Бързо схващам всичко и започвам да действам така, че способностите ми да бъдат забелязани.
8. Предпочитам да обвинявам другите, отколкото да се оставя да ме хванат.
Произход: Причината за тази травма е във връзка с родител от противоположния пол и се сформира на възраст между 2-4 години. Детето се чувства предадено или манипулирано. То губи доверие в този родител, ставайки свидетел на неизпълнени обещания, лъжи или признаци на слабост. „Контролиращият“ прави всичко по силите си да убеди другите в силата на своята личност. Той е много взискателен към себе си и непреклонен към всеки, който демонстрира страхливост или коварство. Той използва своите лидерски качества, за да наложи волята си и да постигне целите си, а също така често е убеден в своята незаменимост. Той се тревожи за репутацията си и няма да се поколебае да изопачи истината, за да запази имиджа си, но в същото време е безмилостен към лъжците. Умът му е много бърз и схватлив, но въпреки това е склонен да прави бързи изводи.
Пътят към изцелението: Смекчавайки безкомпромисното си отношение ще ви помогне да се научите да се защитавате без авторитаризъм и ще спрете да демонстрирате превъзходство. Ще видите, че свойствата и талантите на другите хора ви обогатяват, ще станете по-доверчиви към другите и ще се научите да делегирате власт.
Травма: Унижение
Маска: Мазохизъм
Прочетете твърденията. Ако 4 или повече на брой от тях се отнасят за вас, най-вероятно имате такъв тип травма.
1. Винаги поемам твърде много върху плещите си.
2. Често се оказва, че съм позволил да бъда използван или измамен.
3. Струва ми се, че моите заслуги не се признават.
4. Трудно ми е да заявя своите нужди.
5. Често изпитвам срам.
6. Правя всичко възможно да бъда полезен на другите.
7. Мога да накарам другите да се смеят над себе си.
8. Боли ме, когато външният ми вид е критикуван, но не го показвам.
Произход: Тази травма се появява на възраст между 1 и 3 години във връзка с родител (в повечето случаи с майката), който презира и потиска всяка форма на физическо удоволствие. Детето се е почувствало унижено от силен родителски контрол. Мазохистът, който се срамува от това кой е и какво прави, особено по отношение на външния си вид и сексуалността си, е склонен да поставя интересите си под интересите на всички останали, да попада в ситуации, в които е потиснат или унижен. Като цяло той знае нуждите си, но му е трудно да ги изрази. Най-големият му страх е, че ще бъде считан за егоист. Обикновено е свръхчувствителен, разстройва се от почти всичко. Най-малката критика го удря в сърцето и затова той прави всичко възможно да не нарани другите. Той се чувства отговорен за всички и всичко до такава степен, че може да обвини себе си, когато някой негов близък е нещастен.
Пътят към изцелението: Опитайте се да разпознаете и да се вслушате във вашите собствени нужди, сексуални и емоционални. Тогава постепенно ще се научите да виждате разликата между саможертвата и услугата, ще чувствате по-малка отговорност за проблемите на другите. Като спрете да поемате всичко върху себе си, ще почувствате, че сте достойни за себе си.
Травма: Несправедливост
Маска: Твърдост
Прочетете твърденията. Ако 4 или повече на брой от тях се отнасят за вас, най-вероятно имате такъв тип травма.
1. Каквото и да се случи, аз никога не се оплаквам.
2. Имам склонност към перфекционизъм и идеализъм.
3. Мразя, когато някой се съмнява в мен.
4. Често ме бъркат със студен човек, въпреки моята уязвимост.
5. Понятията добро и зло са много важни за мен.
6. Опитвам се да не показвам емоциите си.
7. Често се страхувам да сгреша.
8. Гордея се с дисциплината си, но това ми коства да се контролирам строго.
Произход: Това нараняване възниква на възраст между 4 и 6 години във връзката с родителя от същия пол. Детето се превръща във възрастен, който страда от своята студенина и поради това не може нито да изрази себе си, нито да бъде себе си. Отказва от чувствата и емоциите, старае се единствено да бъде безупречен в това, което прави. Негъвкавият човек винаги иска да покаже най-добрата си страна. Той се контролира, за да съответства на идеала, който е избрал за себе си и който според него другите очакват от него. Той изпитва трудности да показва чувства, защото не знае как да ги управлява и живее в страх да не загуби контрол. Ето защо той често се бърка с хладен и безчувствен. Той е строг с тялото си, рядко признава, че е болен, и толерира добре болката. И накрая, той си доставя удоволствие само когато реши, че е работил достатъчно усилено и заслужава.
Пътят към изцелението: Когато спрете да се стремите към съвършенство, ставате по-малко сурови към себе си и към останалите хора. Ще започнете да проявявате съпричастност и състрадание и ще изразявате емоциите си повече. Отношенията с другите ще станат по-откровени и по-топли. Позволете си да помолите другите за помощ или съвет.
Comments